Przedstawienia

,,Opowieść wigilijna” według szkolnego teatru

 

W wigilię święta Trzech Króli (5 stycznia 2017) nasz szkolny teatr wystawił dla zaproszonych gości, po kilkunastoletniej przerwie po raz drugi, ,,Opowieść wigilijną” na podstawie utworu Karola Dickensa. Jednak, jak wiadomo,  nie da się wejść dwa razy do tej samej wody, toteż tegoroczne przedstawienie różniło się znacznie od spektaklu pokazanego lata wcześniej.

Klasyczną wersję opowieści, wierną zamysłowi Karola Dickensa, poprzedziła etiuda taneczna, wprowadzająca widza w nastrój zimy. Zaś zakończenie historii, które pokazuje przemianę nieludzkiego Scrooga, stało się bodźcem do wzbogacenia spektaklu o dodatkową scenę, pokazującą bolesną i niezmienną powtarzalność ludzkich zachowań i charakterów.

Podziw widzów poza grą aktorską uczniów, wzbudziła również scenografia i kostiumy.

W przedstawieniu wystąpili:

Karina Bogucka, Aleksandra Andrzejewska, Oliwia Kulczak, Wioletta Pietruszyńska, Klaudia Przybyła, Marika Hyża, Kaja Marczak, Aleksandra Rabcewicz, Magdalena Grocholska, Joanna Mazurek, Dominik Chołuj, Paweł Chorągwicki, Sebastian Lisowski Bartek Pasek, Mateusz Kaczmarzewski, Adam Sarbok, Patryk Krzywy, Krzysztof Nowak, Piotr Szczepaniak.

W etiudzie tanecznej wystąpili:

Klaudia Przybyła, Alicja Olejarz, Mateusz Rychły, Kamil Kurczyk, Kasia Nowak, Anita Dudziak, Sandra Korytek, Adrianna Frątczak.

Przedstawienie zostało przygotowane pod opieką pań: Klaudii Andrasiak, Ewy Hołub-Aboulker i Katarzyny Ziobrowskiej.

Mamy nadzieję, że wkrótce spektakl zobaczą również uczniowie CKZiU..

Zapraszamy i do zobaczenia!

 

Igraszki z diabłem

Pokazaliśmy zabawną ,,pełnometrażową” sztukę, która dostarczyła radości wielu widzom tym małym i tym starszym. Prawdziwa scena, gra światła i dźwięku uzupełniła pięknie zagrane role szlachetnego Marcina Kabata, przebiegłych i gnuśnych diabłów, naiwnej Disperndy i rezolutnej Kasi. Nasi młodzi aktorzy usłyszeli tego dnia wiele ciepłych słów. ,,Oni grają jak prawdziwi aktorzy”- słyszeliśmy z ust jednego z pracowników SDK. Takie opinie dla aktorów-amatorów są jak dobra gaża dla profesjonalisty.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Tym razem na scenie pojawili się: Dominik Chołuj w roli Marcina Kabata, Katarzyna Nowak jako Kasia, Oliwia Kulczak- Disperanda, Sebastian Lisowski-Lucjusz, Karol Kołecki-Solfernus, Bartek Wołongiewicz- Sarka-Farka, Martyna Kołodziejczyk- Omnimor, Paweł Grabowski- Karborund, Rafał Zamolski-Alpuch, Bartłomiej Pasek-Belzebub, Paweł Chorągwicki- Scholastyk, Patrycja Grzybowska- Anioł Teofil, Wioletta Pietruszyńska i Patryk Kondej jako Łowczy.

Reżyseria i oprawa sceniczna: Klaudia Andrasiak, Ewa Hołub-Aboulker, Janina Retkiewicz.

spektakle
- 13 marca 2015  ( aula ZSP)
- 22 maja 2015 (sala widowiskowa SDK)

***

Przygotowania  do spektakluIgraszki z diabłem

Spektakl oparty na dobrze znanej i lubianej komedii Jana Drdy.

Igraszki z diabłem (czes. Hrátky s čertem) – to sztuka teatralna w dziewięciu obrazach czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy. Prapremiera odbyła się w „Stavovskim Divadle” w Pradze w roku 1945. Polską premierę przygotował w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, wybitny reżyser – Leon Schiller (13 października 1948 r.). W ciągu 60 lat utwór ten wystawiano na deskach polskich teatrów ponad pięćdziesięciokrotnie.

Tematyka mimo upływu czasu nie traci na aktualności. Nigdy bowiem nie przestają targać człowiekiem namiętności i żądze. Dziewczęta od wieków pragną wyjść za mąż, a mężczyznom nie przychodzi do głowy, żeby się żenić – i tak od wieków kręci się ten świat. W każdym tkwi coś z diabła i z anioła. Każda kobieta ma w sobie coś z królewny Disperandy czy służącej Kasi. Mężczyźni często mają cechy  szlachetnego Marcina, świętoszkowatego Scholastyka czy  leniwych i przebiegłych diabłów.

Zdjęcia z prób – kolejne czytanie tekstu

20150108_134458 20150108_134422(0)  20150108_134310

***

Zatrzymaj mnie

Miłość, która nigdy się nie kończy, której nie przerywa nawet śmierć. Miłość tak wielka, że po stracie ukochanej osoby dusza rozpada się na kawałki, ból nie ustaje, a ludzie dookoła postrzegają cię jako szaleńca
o takim właśnie uczuciu jest spektakl „Zatrzymaj mnie” oparty na Mickiewiczowskich tekstach sprzed blisko 200 lat, przygotowany przez naszą grupę teatralną.

Przygotowane widowisko potwierdza jak aktualna jest poezja romantycznego poety, bo czy od czasów romantyzmu coś się zmieniło w sferze uczuć? Czy każdy kto kochał, nie dostrzega w bohaterach „Dziadów” czy „Romantyczności” choć odrobiny siebie samego.

Nasz szkolny teatr pokazał spektakl dwukrotnie, za każdym razem przy pełnej sali
i dużym skupieniu widowni.
Wykorzystanie efektów specjalnych, przede wszystkim snującej się po scenie mgły, oraz muzyki Krzysztofa Komedy podkreślały wymowę spektaklu i uatrakcyjniały widowisko.

W role wcielili się uczniowie klas pierwszych – adepci szkolnego teatru. ( Oliwia Kulczak, Dominik Chołuj, Damian Horwat, Rafał Zamolski, Marzena Miśko, Wioletta Pietruszyńska, Szymon Opara, Róża Lasoń, Patrycja Grzybowska, Paweł Chorągwicki)
Piosenkę „Zatrzymaj mnie” zaśpiewali i zagrali Konrad Roślik i Szymon Opara z towarzyszeniem zespołu teatralnego
Dźwiękiem zajmowali się : Konrad Gabruk i Bartosz Wołongiewicz

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.