Wycieczki

wycieczka_Berlin_2018_07

Informatycy w Berlinie

21 marca 2018 r. uczniowie z CKZiU w Sulechowie uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Berlina. Głównym celem wycieczki była wizyta w Muzeum Gier Komputerowych oraz wizyta w Niemieckim Muzeum Techniki w Berlinie.

Podczas wizyty w Muzeum Gier Komputerowych uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w nietypowej lekcji informatyki, która pozwoliła im zapoznać się z historią rozwoju oprogramowania użytkowego na przykładzie gier komputerowych. Ponadto młodzież mogła zaobserwować działanie gier komputerowych na różnych platformach sprzętowych oraz przebieg zmian w możliwościach sprzętu, w szczególności w zakresie grafiki oraz szybkości przetwarzania informacji.
Z kolei Niemieckie Muzeum Techniki zachwyciło uczniów bogatą ekspozycją w zakresie techniki komunikacji, informatyki, energii, transportu oraz żeglugi wodnej i powietrznej.

W programie wycieczki nie zabrakło też czasu na zwiedzanie najważniejszych zabytków Berlina. Obowiązkowym punktem był Reichstag, Brama Brandenburska oraz pomnik Pomordowanych Żydów Europy: „Pomnik Holokaustu”, jak nazywa go większość Berlińczyków.
Młodzież zobaczyła też Czerwony Ratusz, słynną wieżę telewizyjną, oraz Zegar Światowy Urania – pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata znajdujący się na Alexanderplatz.

Z relacji uczestników wynika, że Berlin jest wart podróży. Wycieczka do stolicy Niemiec wzbogaciła młodzież o nowe wiadomości, doświadczenia i dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Organizatorzy:
Alicja Kostańska, Maria Stańkowska, Halina Pacyna

serw

Informatycy z CKZiU w Centrum Komputerowym Uniwersytetu ZielonogórskiegoW środę, 21 września, uczniowie klasy drugiej i trzeciej technikum, uczący się w zawodzie technik informatyk, byli na wycieczce dydaktycznej w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z historią powstawania centrum oraz sieci ZielMAN zapoznawał młodzież pracownik centrum – administrator sieci komputerowych p. Roman Rekut. Uczniowie mieli możliwość przebywania w serwerowni i zobaczenia w działaniu profesjonalnych urządzeń będących na jej wyposażeniu. Pan Roman Rekut, w przystępny i bardzo ciekawy sposób, omówił rolą poszczególnych urządzeń w funkcjonowaniu sieci. Nasi uczniowie wykazywali się sporą wiedzą w tym zakresie. Egzamin z kwalifikacji E13 już w czerwcu.

Opiekunami grupy byli nauczyciele inforamtyki i przedmiotów informatycznych: Romuald Cogiel,
Leszek Nowak i Jerzy Royznek